יום רביעי, 7 בספטמבר 2011

שבילי אופניים במרום הגליל


  שבילי אופניים במרום הגליל  

  

  
ת.ז. למסלול ומפה איך מגיעים? המסלול הנחיות 

  
ת.ז. למסלול ומפה 
  
אזור גיאוגרפי: מרום הגליל.


מתאים ל: לרוכבי אופניים מיומנים ברכיבת שטח, המסלולים בדרגות קושי בינוני וקשה.עונה מומלצת ופריחות: שביל מס' 1 ו- 3 – כל השנה. שביל מס' 2 ו- 4 -  כל השנה למעט בחורף שבו יש להמתין 4 ימים לאחר הגשם. אין לחצות את הנחלים בימים גשומים ובזרימות חזקות.אורכי המסלולים ודרגות הקושי: בכניסות ליער ברעם, יער ביריה וכרם בן זימרה מוצבים שלטי הסבר ומפת המסלולים. 

רמה בינונית עד קשה למיטיבי רכיבה (מסומן בירוק), המסלולים מעגליים באורך של 3.5 ק"מ (מוצא וסיום בחניון רבין ביער ברעם), ו- 5 ק"מ (מוצא וסיום בחניון יער זיתים ביער ביריה).

רמה קשה לרוכבים מנוסים (מסומן בכחול) כ-  17 ק"מ (מוצא וסיום ממושב כרם בן זימרה), ומסלול מעגלי ברמת קושי גבוהה ואתגרית (מסומן באדום) כ- 20 ק"מ (מוצא וסיום בחניון עין זיתים ביער ביריה) או לחילופין מסלול אפשרי נוסף בצורת המספר שמונה באורך של 36 ק"מ סובב חוות מתתיהו. משך הרכיבה: בהתאם למסלול ולדרגות הקושי. 


מפת עזר: מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2 - גליל עליון. 
חניוני נופש: חניוני יער ביריה (חניון עין זיתים/חניון באר הוזים). חניון רבין ביער ברעם. 
התאמה למוגבלי תנועה: חניון עין זיתים מותאם למוגבלים בתנועה ויש בו ברז להצטיידות במים וכמוהו חניון רבין ביער ברעם.  


ציוד נדרש: ציוד לתיקון אופניים, ציוד חליפי, קסדה ומים לשתייה. 


כללי התנהגות: התאם מהירות רכיבתך לתנאי השביל. מכשולים וקטעים בעלי עבירות קשה יש לעבור ברגל. יש לרכב אך ורק בשביל המסומן. 


אתרים נוספים בסביבה: חצור הגלילית, צפת, ראש פינה והר מירון.יקבים בסביבה (הביקור כרוך בתיאום מראש): יקב דלתון – פארק תעשיה דלתון, טל. 04-6987683, יקב הרי גליל – קיבוץ יראון, טל. 04-6868740, יקב בן זימרה – מושב כרם בן זמרה טל. 04-6980056 , יקב קדיתא – קדיתא טל. 04-6921963, יקב ביריה  - מושב ביריה, טל. 052-5405223, יקב מילס- מושב כרם בן זמרה, טל. 04-6980623, יקב רימון – מושב כרם בן זמרה , טל. 04-6822325, יקב ונחוצקר – מושב מירון, טל. 04-6989063, יקב סיפסף – מושב ספסופה, טל. 054-6465590, יקב נחל עמוד – כפר שמאי, טל.050-4989013. לקבלת מפת המסלול הקליקו על קובץ מצורף.

  
קובץ מצורף  
  
  
  
איך מגיעים? 
  
אל מסלולי האופניים אפשר להגיע מיער ביריה – חניון עין זיתים (כביש 886), חניון הוזים ו/או חניון רבין ביער ברעם (כביש 8967). ממושב כרם בן זימרה (כביש 886 ) ומגוש חלב -ג'יש, (כביש 89).  

שביל ירוק מספר 1 (רמת קושי בינונית) -  מסלול מעגלי באורך של 5 ק"מ. נקודת מוצא וסיום בחניון עין זיתים ביער ביריה. שימו לב לכיוון הרכיבה המומלץ ומסומן במפה בחיצים.

שביל ירוק מספר 3  (רמת קושי בינונית) – מסלול מעגלי באורך של 3.5 ק"מ. נקודת מוצא וסיום בחניון רבין ביער ברעם. מתאים לרכיבה משני הכיוונים.

שביל כחול מספר 2  (רמת קושי קשה מתאימה לרוכבים בעלי מיומנות רכיבת שטח). מסלול מעגלי באורך של 17 ק"מ. נקודת מוצא וסיום במושב כרם בן זמרה. 

שביל אדום מספר 4 (רמת קושי קשה מאוד, מתאימה לרוכבים בעלי מיומנות רכיבה גבוהה ובעלי כושר גופני גבוה)  נקודת ההתחלה לשביל זה אפשרית מכמה מקומות: חניון רבין ביער ברעם; מושב כרם בן זמרה,גוש  חלב (ג'יש). לאלה המגיעים מכיוון יער ביריה ניתן להתחיל בחניון עין זיתים או בחניון באר הוזים. המסלול אפשרי כמעגלי באורך של כ-  20 ק"מ או  כ"שמינייה" באורך של  36 ק"מ, אם רוכבים את שביל סובב "חוות מתתיהו". לאלה המתחילים בחניון עין זיתים או באר הוזים יש קטע רכיבה  נוסף הלוך ושוב באורך של כ- 20 ק"מ.

  

  
  
  
המסלול 
  
רקע
נוף ירוק וקסום, רכסי הרים, נחלים ועמקים, אוויר צלול, אתרי מורשת, קברי צדיקים, כרמים ויקבי יין. כל זה מחכה לכם בשבילי האופניים בתוואי דרכי יערות ביריה וברעם במרום הגליל. המסלולים המוצעים מתאימים לרוכבים מנוסים.  

תוואי מסלול האופניים במרום הגליל עובר בתוואי דרכי יער ודרכים חקלאיות קיימות. השבילים הוכשרו ושולטו ע"י קק"ל בסיוע החברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת), מועצה אזורית מרום הגליל, מועצה מקומית גוש חלב ורשות שמורות הטבע נבנו על פי דרגות הקושי של הרכיבה בהן. מבין האפשרויות הרבות הקיימות בחרנו עבורכם מסלולי רכיבה בדרגות קושי בינוני וקשה לרוכבים מיומנים ברכיבת שטח.המסלולים: (אנו נפרט רק חלק מהמסלולים המוצעים):  

שביל כחול מספר 2 - מדובר ברמת קושי בינונית המתאימה לרוכבים בעלי מיומנות רכיבת שטח. השביל, באורך של 17 ק"מ, מתחיל ומסתיים במושב כרם בן זימרה. 

יוצאים מהכניסה למושב כרם בן זמרה ופונים דרומה (שמאלה) בכביש אספלט לכיוון מבני הלולים של המושב. חוצים שער ברזל ונכנסים לשביל עפר היורד לעיין עלווה. רוכבים עד לנקודת החיבור של השביל עם נחל גוש חלב חוצים את הנחל ופונים צפונה בירידה קצרה ותלולה. מומלץ לרדת בהליכה מכיוון שהשביל בנקודה זו רטוב ומחליק. ממשיכים לרכוב בשביל לאורך נחל גוש חלב עד למפגש הנחלים גוש חלב- דישון . במפגש נפנה צפונה על תוואי שביל ישראל. בנקודה זו נפנה לשביל המזרחי המתעקל בחדות צפונה ומטפס אל יער ברעם. בנקודה זו הולך ונפתח חלון לנוף גבולה הצפוני של הארץ. ממשיכים לרכוב עם השביל עד לפניה חדה מזרחה. ובנקודה זו מתחילים לרדת לכיוון צפון מזרח. המשכו של השביל דרומה ומנקודה זו מתחיל טיפוס לכיוון מטעי המושב כרם בן זימרה עד להתחברות עם הכביש ההיקפי של היישוב. בנקודה זו פונים צפונה ורוכבים לאורך הכביש ההיקפי עד שמתחברים לנקודה ממנה יצאנו. 

שביל אדום מספר 4 –  מדובר ברמת קושי גבוהה ביותר המתאימה לרוכבים בעלי מיומנות רכיבה גבוהה ובעלי כושר גופני גבוה. 

נקודת ההתחלה לשביל זה אפשרית מכמה מקומות:  חניון רבין ביער ברעם,  מהכניסה למושב כרם בן זמרה, מגוש חלב (ג'יש) ולאלה המגיעים מכיוון יער ביריה ניתן להתחיל בחניון עין זיתים או חניון באר הוזים. המסלול אפשרי כמעגלי באורך של  20 ק"מ או  כשמינייה באורך של  36 ק"מ אם רוכבים את שביל סובב "חוות מתתיהו ". לאלה המתחילים בחניון עין זיתים או באר הוזים יש קטע רכיבה  נוסף הלוך ושוב באורך כולל של כ- 20 ק"מ.

תיאור המסלול למתחילים בגוש חלב (ג'יש) - יוצאים מחניון המתנ"ס ברכיבה צפונה  לכיוון נחל גוש חלב על שביל עפר שהמשכו מתחבר עם סימון שבילים ירוק. כעבור כ- 300 מ' תוכלו לראות ממזרח לשביל ובצמוד אליו את שרידי בית הכנסת העתיק של גוש חלב. משם נמשיך לרכוב  בירידה לאורך נחל גוש חלב. בשביל יש קטע ירידה תלול לפני חציית הנחל ובו מומלץ לרדת בהליכה מכיוון שהשביל רטוב ומחליק. נמשיך לרכוב בשביל לאורך נחל גוש חלב עד למפגש הנחלים גוש חלב-דישון. במפגש נפנה צפונה על תוואי שביל ישראל. תיאור המסלול למתחילים את המסלול מחניון עין זיתים או באר הוזים ביער ביריה –תוספת של כ- 20 ק"מ - נרכוב בשביל המוליך לכיוון קדיתא, קטע רכיבה בעליה על כביש אספלט והמשכו על שביל עפר לכיוון אגם דלתון. נקיף את האגם ממזרח , ליד מנחת דלתון נחצה בזהירות את הכביש ומשם נרכוב  על שביל המקביל לכביש  עד למפגש שלו עם שביל המוליך למושב כרם בן זמרה. במפגש השבילים נפנה צפונה ונרכוב בשביל כל הזמן ישר עד להתחברותו עם כביש האספלט ההיקפי של מושב כרם בן זמרה ליד מבני הלולים של המושב. בכביש נפנה מערבה נחצה שער ברזל ונכנס לשביל עפר היורד לעין עלווה וממשיך לנחל גוש חלב. משם המשך המסלול תואם לתיאור שלעיל לבאים מכיוון  גי'ש.

למעוניינים לרכוב את מסלול "השמינייה" הכולל את  "לופ" חוות מתתיהו – תוספת של כ- 16 ק"מ. - התחלת הרכיבה מגי'ש כמתואר לעיל עד למעבר התחתי של נחל דישון. חוצים את המעבר ורוכבים בתוואי שביל ישראל לאורך כ- 2.3 ק"מ, נפרדים משביל ישראל בפניה צפונה בטיפוס ארוך וטכני עד למזלג שבילים שבו פונים מזרחה ומקיפים את ההר סביב חוות מתתיהו. ליד האלון הגדול שווה לעצור לתצפית ומשם רוכבים בירידה חזרה עד למעבר התחתי של נחל דישון. חוצים את המעבר ופונים מערבה בטיפוס ארוך וטכני לחניון רבין. משם המשך המסלול תואם לתיאור שלעיל לבאים מכיוון  גי'ש.  

  
  
  
הנחיות 
  
רכיבה על אופניים היא ספורט הדורש מאמץ והצטיידות.  כמה עצות לפני שיוצאים לדרך:ציוד   

קסדה, משקפיים כפפות ומכנסי רכיבה הולמים.

מים,  או משקה  איזוטוני, בכמויות מספיקות.

עזרה ראשונה בסיסית.

מפות  טיולים וסימון שבילים  1:50,000 המתאימות  לאזור הטיול.

מד מרחק. הבדלים של 10 אחוז אפשריים בשל שונות מכשירים.

משרוקית ופנס למקרה של היקלעות לחושך.

טלפון נייד מוטען.

תיק אביזרים הכולל משאבה, אבוב חליפי ומערכת לתיקון תקרים.

ציוד הגנה מפני שמש.

מזון אנרגטי כגון פירות מיובשים וחטיפים.התנהגות   

לשתות, ושוב לשתות...

אין לרכב לבד בשטח.

עשו הפסקות לעתים תכופות, לפחות 10 דקות בשעה.

מומלץ שלא לצרוך סוכרים קלי ספיגה לפני הפעילות.

התאימו את המאמץ לכושרכם ולגילכם.

השאירו את תכנית הטיול אצל קרוב, או חבר.

נקלעתם לחושך? חכו לחילוץ. אל תרכבו בחשכה.כללי התנהגות לרוכבים בשביל אופניים 

מטיילים יקרים, למען בטיחותכם, הקפידו על הכללים האלה:1. השתמשו בשביל המסומן על ידי קרן קימת לישראל או הוועדה לשבילי ישראל.

2. התאימו את הרכיבה וההליכה לתנאי השטח ומזג האוויר.

3. קטעים קשים למעבר באופניים יש לעבור ברגל.

4. הצטיידו בציוד הבטיחות המתאים לרכיבה והליכה.

5. התחשבו במשתמשים נוספים בשביל.

6. האחריות לשלומכם בזמן הטיול חלה עליכם. אל תסכנו את עצמכם        
    ואת המטיילים האחרים.

7. שימרו על הניקיון. קחו את האשפה עמכם.  

למוקד "קו ליער" של קק"ל התקשרו: 1-800-350-550      

  
  
  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

MOUNTAINBIKE אתר אופני ההרים של ישראל, מסלולי רכיבה, רכיבת שטח, סינגלים